První vánoční svíčka je zapálená, brány vánočních a adventních trhů se otevřely. Najděte si mezi vánočními nákupy trochu času a nalaďte se na tu správnou sváteční strunu třeba pohledem na krásné ručně vyráběné betlémy. Některé jsou k vidění již v těchto dnech, jiné betlémy až od 24. prosince pouze na sváteční dny. A že jich v Praze najdete! Který se stane pro vás tím nejkrásnějším?

Tradiční výstavy betlémů

Asi nejtradičnějším místem, kde zhlédnete krásné betlémy, je Betlémská kaple. Tento rok se koná výstava již po 40. a pořadatelé se pokusí nabídnout vskutku jen skvosty. Celý prosinec tak kromě těch nejzajímavějších kousků z řad betlémů budete moci obdivovat také vánoční ozdoby, které se vyráběly z nejrůznějších materiálů, aby zdobily kdysi vánoční stromečky. Zároveň ale nakouknete i řemeslníkům přímo pod ruky, abyste se dozvěděli tajemství výroby. Víte, jak vypadá vrkoč, polaz či líto? Poznáte zvykoslavné vánoční ozdoby a předměty, ale i vánoční a adventní zvyky.

Vyšehradská bazilika sv. Petra a Pavla vystavuje jeden z nejhezčích betlémů v Praze. Tyto jesličky čítající třináct postav včetně Svaté rodiny v životní velikosti a pět figur zvířat a jsou k vidění již od 1.prosince. Betlém je vystaven v kostele až do 1. února příštího roku.

Několik prvenství získaly i betlémy vystavovány každoročně v kostele Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí. Mezi téměř 200 betlémy uvidíte třeba jeden z největších betlémů v Praze s historickými figurkami řezbáře Boudného nebo 4,5 m dlouhý mechanický betlém pana Jiřího Votruby, který patří mezi největší lakadla tého výstavy.

Mezi místa, která vystavují na obdiv své betlémy pouze od 24. prosince do konce roku, patří kostel sv. Jakuba Staršího v Praze-Kunraticích. Nadchne vás nejen netradiční sádrový betlém z konce 19. století, ale i krásný interiér barokní architektury.

Klášter kapucínů na Loretánském náměstí nabízí krásnou podívanou na ojedinělý betlém v téměř životní velikosti z poloviny 18. století. Jesličky vytvořené hned z několika materiálů najednou jsou k vidění od 25. prosince až do 6. ledna 2020.

Perníkový betlém provoní římskokatolický kostel sv. Matěje na Praze 6. V době největší slávy čítaly jesličky přes 300 figurek zdobených autentickými kroji ze všech koutů českých zemí. Tento rok bude zdobit od 23.prosince až do Nového roku kostelík v Dejvicích na 250 perníkových figurek.

Vánoční atmosféry se nabažíte snad v každém kostele i kostelíčku v Praze. A nejen v Praze.

Zajímavé betlémy mimo Prahu

Asi bychom našli nějaký krásný betlém v každičkém městečku a vesničce České republiky. Z těch bližších stověžaté Praze, které stojí za zmínku a vaši pozornost, jmenujme třeba betlém ze sena v životní velikosti v Čenkově. Hodinku autem na jih od Prahy již 10 let zdobí vždy v předvánoční době čenkovickou náves průvod 53 slaměných figur. Tento betlém se dostal jako nejpočetnější slaměný betlém do České knihy rekordu. Okouzlí vás nejen tři králové, ale také maharadža jedoucí na slonovi, velbloud vezoucí dary nebo muzikanti vyhrávající u jesliček.

Téměř stejně vzdálený betlém (jen na sever od Prahy) se nachází v obci Bechlín. Podřípský betlém láká návštěvníky z daleka svou vypracovaností. Ruční pohyblivý 4metrový betlém, který skrývá nádherný příběh, okouzlí nejen malé návštěvníky. A zároveň si z obchůdku lidových řemesel můžete odnést na památku i svou figurku nebo maličký betlém z různých přírodních materiálů.

A do třetice vám nabízíme tip v podobě muzea betlémů v Karlštejně. V městečku Karla IV. v podhradí to již z dálky v době adventu voní perníkem. Výstava perníkových betlémů ale není všechno, co návštěvníky láká. Obdivovat budete Karlštejnský královský betlém, největší loutkový betlém s postavami deseti nejvýznamnějších českých panovníků. Překvapí vás ale i jiné betlémy z nejrůznějších netradičních materiálů, jakými jsou třeba cukr nebo chléb.

Rezidence Břetislavka vám přeje klidný adventní čas i krásné vánoční svátky v kruhu těch nejbližších.